3M™ Chemical Sorbent Roll C-RL15150DD, High Capacity, 15 in x 150 ft, 1 Each/Case
Chemical sorbent roll can be easily cut to cover small areas or fit tight corners. Rolls of sorbent material are used for large spill management or in areas where spills may occur. May be used to cover bench tops in prep for a spill or as a work surface.
Special Price
$141.60
Regular Price
$166.59
| UPC | 00051138290979 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001948 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High capacity sorbents have a scrim on one side to increase strength and help eliminate linting. Rolls of sorbent material are used to cover and sorb large spills or in areas where spills may occur. They can be cut to the desired length and are the most economical way to purchase sorbent. Each roll is 15.25 inches by 150 feet. (31 gallons/roll)
- For use on most aggressive (hazardous) and non-aggressive liquids.
- Scrim on one side increases strength and helps eliminate linting.
- Rolls may be cut to cover small areas or large surfaces.
- Uniform resin coating throughout the web delivers high performance over the life of the pad
- Can also be used with a swing machine for spray buffing and cleaning
| 3M ID | 7000001948 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | C-RL15150DD |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 5.679 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7038.478643886421 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 12.520051869479198 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 7.7999548361009685 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 115.34 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.538 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7038.478643886421 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.520051869479198 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.7999548361009685 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 115.34 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.679 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.538 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.406 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 180.77905499159962 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 93.59945803321162 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 42.456 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 12 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

