3M™ Chemical Sorbent Roll, 30 in x 600 ft, 1/Case
Chemical sorbent roll can be easily cut to cover small areas or fit tight corners. Rolls of sorbent material are used for large spill management or in areas where spills may occur. May be used to cover bench tops in prep for a spill or as a work surface.
Special Price
$684.75
Regular Price
$805.59
| 3M ID | 7100335016 |
|---|---|
| Packaging | Pallet |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Use for everyday cleaning and light scrubbing under automatic and rotary floor machines
- Scrim on one side increases strength and helps eliminate linting.
- Rolls may be cut to cover small areas or large surfaces.
- Uniform resin coating throughout the web delivers high performance over the life of the pad
- Can also be used with a swing machine for spray buffing and cleaning
| 3M ID | 7100335016 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 10886.22 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 65478.47741364774 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 24.00000687842258 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 23.99999585530947 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1.073 M3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10886.215 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 131017.97857139021 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 77.99998928553406 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 47.99999171061894 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 65.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2.147 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 35380.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 21772.43 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 165.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | PAL |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 131017.97857139021 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 77.99998928553406 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 47.99999171061894 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 65.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2.147 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 21772.43 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 165.1 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | PALT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


