3M™ Chemical Sorbent Pillow P-300, 177 mm x 380 mm, 16 ea/Case
Pillows are designed with a scrim that encases particulate sorbent material. Pillows are used in areas where more capacity is desired than can easily be achieved using a sorbent pad.
Special Price
$211.28
Regular Price
$248.56
| UPC | 50051138175974 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001910 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- For use on most aggressive (hazardous) and non-aggressive liquids.
- Pillows are designed with a scrim that encases particulate Sorbent material.
- Pillows are small and light weight.
- Pillows are tear-resistant and feature a high capacity for holding liquid.
- Ideal for placing at the source of a leak.
| 3M ID | 7000001910 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | P-300 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 212.313 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 192.53839491930952 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4680700427125791 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.40190270396303185 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3155.139 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 182.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3080.6142576852085 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.489103046420292 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.430884187932879 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 50482.223 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.397 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.917 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 35.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 233.68999791597022 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 173.6228499610785 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 78.754 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review

