3M™ Chemical Sorbent Mini-Boom P-212, 12 Gallons, 4 Each/Case
Chemical sorbent mini booms are typically used to encircle spills and to contain leaks. A 3 inches diameter scrim on the outside of a the boom identifies the application. The 3M™ Chemical Sorbent Mini Boom P 212 is 12 feet in length.
Special Price
$225.79
Regular Price
$265.63
| UPC | 50051138213447 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001921 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
12 ft. long by 3 in. diameter Chemical Sorbent Mini-Booms can be placed around hazardous spills, reducing the possibility of spread to adjacent areas. Chemical Sorbents can sorb acids, bases and other hazardous fluids. 3 gallon capacity/12 ft. Mini-Boom.
- For use on most aggressive (hazardous) and non-aggressive liquids.
- Available in three lengths.
- Ideal for placing around equipment.
- Helps prevent leaks/spills from spreading to adjacent areas.
- Scrim on the outside of mini-boom identifies the use while containing particulate Sorbent material.
| 3M ID | 7000001921 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Product Number | P-212 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.327 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1314.8432202376216 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.9255342191933256 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.6301147878655895 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 21546.42 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.193 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5259.372880950486 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.699932254151452 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.520459151462358 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 24.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 86185.68 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.307 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.772 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.348 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.61 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.406 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 205.02990383193614 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 157.80688727193538 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 71.58 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 15 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |
Write Your Own Review


