3M™ Chemical Sorbent Folded Spill Kit C-SKFL31, 31 Gallons, 1 Each/Case
This spill kit combines the best of both worlds chemical sorbent folded (which can be used as boom, pillows or a roll) and high capacity chemical sorbent pads. This unique combination allows you to easily select the product to fit the response.
Special Price
$261.67
Regular Price
$307.84
| UPC | 00051138462871 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002004 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Packaged in a 20-gallon drum, the kit can be placed in key locations throughout your facility and is easily identified by the bright yellow color. For fast transport to a spill site, it includes handy, easy-to-grip handles around the drum. Each kit contains 2 rolls of folded sorbent (each 5 inches by 50 feet), 30 pads (each 17 inches by 19 inches), 3 temporary disposal bags and ties, and one 20 gallon yellow drum.
- For use on most aggressive (hazardous) and non-aggressive liquids.
- Spill kits combine all the features of 3M Sorbents.
- Kit is packaged in a 20 gallon drum.
| 3M ID | 7000002004 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Spill Kits |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | C-SKFL31 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 8.187 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9383.987271911552 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 18.04924540507593 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 18.04924540507593 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 153.776 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 8.187 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 9383.987271911552 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.04924540507593 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.04924540507593 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 18.503937007874015 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.519685039370078 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 22.519685039370078 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 153.776 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 8.187 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.187 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.47 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.572 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.572 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85250.170500341 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 138.8912251764729 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 108.29547243045556 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.397 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 49.122 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 6 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |
Write Your Own Review


