3M™ Chemical Sorbent Folded C-FL550DD, 127 mm x 15.2 m, 3 ea/Case
Chemical folded sorbents are one of the most versatile environmental safety products available. Chemical sorbent applications range from maintenance to spill management. Perforations can customize the length. Sorbent can be unfolded into pads or pillows.
Special Price
$183.85
Regular Price
$216.29
| UPC | 50051138464962 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002024 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Folded Sorbent is dispensed in the form of a 5 inch wide continuous roll, perforated every 16 inches. Tearing at the perforations can customize the length needed, can be unfolded into pads or pillows. Applications range from maintenance to spill response. Folded sorbent is 5 inches X 50 feet (10.5 gallons/50 foot section).
- For use on most aggressive (hazardous) and non-aggressive liquids.
- Four Sorbents in one - use as a boom, pillow, pad, or roll.
- Perforations every 16" allow you to select the length desired.
- Each perforated sheet unfolds to approximately 18" x 16"
- 5 inches X 50 feet (10.5 gallons/50 foot section).
| 3M ID | 7000002024 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | C-FL550DD/P-F2001 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.608 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 51.435 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 51.435 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 2127.804773326082 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 5.749655797781608 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 5.665880138151354 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 20.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 20.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.188976377952756 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 34868.473 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.57 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 51.435 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 51.435 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.18 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CTNS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7082.224735315613 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.000743707395255 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.99764041445406 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.944881889763778 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.10236220472441 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.023622047244096 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 116056.87 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.165 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.71 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.532 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.536 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.407 M |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | CTNS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 246.9177336470629 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 203.97168497344873 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 92.52 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CTNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


