3M™ Cavity Wax Plus Applicator Wand Kit 08851, 12 Kits/Case
3M™ Cavity Wax Plus Applicator Wand Kit 08851 allows body shop technicians to apply 3M™ Cavity Wax Plus in hard-to-reach places such as internal door skins and frame rails. The kit includes 24” and 34” wands with built-in 360-degree spray nozzles, and an 8” wand for flooding seams. Cavity wax is part of the internal corrosion protection recommended by all OEMs during automotive collision repair.
Special Price
$27.51
Regular Price
$32.36
| UPC | 00051135088517 |
|---|---|
| 3M ID | 7100088894 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Cavity Wax Plus Applicator Wand Kit allows body shop technicians to apply 3M™ Cavity Wax Plus in hard-to-reach places such as internal door skins and frame rails. The kit includes 24” and 34” wands with built-in 360-degree spray nozzles, and an 8” wand for flooding seams. Cavity wax is part of the internal corrosion protection recommended by all OEMs during automotive collision repair and the 3M™ Cavity Wax Plus Applicator Wand Kit is the ultimate way for applying it.
- EFFECTIVE CORROSION PROTECTION: Faster and easier application of cavity wax in hard-to-reach places
- THREE SMALL-DIAMETER LENGTHS: Includes wands in three lengths for a range of jobs
- UNIFORM 360° SPRAY PATTERN: 24” and 34” wands feature small 360-degree spray nozzles at the ends
- TOTAL CONSISTENT COVERAGE: Additional 8” wand is excellent for flooding seams and joints
- SPECIFICALLY DESIGNED: Use with 3M™ Cavity Wax Plus 08852 (sold separately)
| 3M ID | 7100088894 |
|---|---|
| Part number | 8851 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Applicators > Manual Applicators |
| Application | Anti-Corrosion |
| Product Color | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 36.87480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 1 |
| Base - Metric Gross Weight | 107.048 G |
| Base - Metric Height Dimension | 93.662 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.54 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.23600044242366774 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.03196702801680725 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 36.8748031496063 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.064 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 14.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 93.662 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1878.3108432358597 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.319958027512676 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.383604336201687 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 39.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30.78 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 1959.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 174.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.095 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.0 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.324 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 189.59754547899473 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 13.809756103260732 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 6.264 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |
Write Your Own Review

