3M™ Cartridge Roll Mandrel, 45118, 3/16 in x 1-1/2 in x 1/4 in, 25 ea/Case
3M™ Cartridge Roll Mandrel is a tool attachment that holds an abrasive cartridge roll (sold separately). Together, the mandrel and cartridge roll enable the user to grind or finish hard-to-reach areas of a workpiece, such as angles and curves. The mandrel attaches to a rotary tool such as a die grinder or drill, and comes in different sizes to fit a variety of cartridge roll sizes.
Special Price
$4.20
Regular Price
$4.94
| UPC | 00051144451180 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045772 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The shank of the mandrel must match the size of the power tool collet or drill chuck, and the pilot diameter must be compatible with the size of the cartridge roll.
- Shank of the mandrel is secured into the collet assembly or drill chuck of a rotary power tool
- Mandrel enables access to tight spaces with a cartridge roll
- Comes in various pilot diameters and lengths to fit different cartridge rolls
- Shank must match the size of the power tool collet or drill chuck
- Pilot diameter must match size of cartridge roll
| 3M ID | 7000045772 |
|---|---|
| Part number | 45118 |
| Keywords | rotary tool, Die Grinders, Mandrel |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Mandrels & Adapters |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Regular |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 18.597 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.635 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 7.505920523652071 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04099936689852168 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04039970954537882 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.123 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 18.325 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.635 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 182.57401081731297 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.24200060948997 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0099927386344705 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2991.852 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 563.362 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 458.125 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.684 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.002 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93549.3996972246 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 504.8585804033697 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 381.77670404817434 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.4 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.533 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 173.171 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.856 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 9450 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9450 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 378 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


