3M™ Carpet Bonnet Pad, White, 18 in 5/Case
Features non woven construction and low profile design to allow floor machine to glide easily over carpet, reducing operator fatigue and improving cleaning efficiency. Available in a wide range of sizes to fit most rotary floor machines.
Special Price
$135.84
Regular Price
$159.81
| UPC | 50048011086052 |
|---|---|
| 3M ID | 7010340190 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- For cleaning carpet
- Non-woven
- Color: White
- Cleaning pad
| 3M ID | 7010340190 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 154.221 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.422 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 45.72 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 45.72 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3399991053641401 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1600004867806749 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.5598425196850394 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 18.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 18.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.105 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 72.575 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.422 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 45.72 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 45.72 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 999.9360471161888 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.699999936065944 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8000024339033746 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 19.2 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16386.016 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 771.107 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 362.875 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.112 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 47.244 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 48.768 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 107049.59717006049 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 172.9989417590953 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 67.20130675919438 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.1 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1754228.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 30.482 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 134.874 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 420 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 420 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 17 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


