3M™ Carpet Bonnet Pad, White, 15 in, 5/Case
Features non woven construction and low profile design to allow floor machine to glide easily over carpet, reducing operator fatigue and improving cleaning efficiency. Available in a wide range of sizes to fit most rotary floor machines.
Special Price
$99.92
Regular Price
$117.55
| UPC | 50048011086106 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002196 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- For cleaning carpet
- Non-woven
- Color: White
- Cleaning pad
| 3M ID | 7000002196 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 108.862 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.422 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 125.96454129916134 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.23999962785970144 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1199314706285734 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.5598425196850394 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2064.189 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 54.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.422 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 690.0442934744137 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1999760930722887 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5996573531428671 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.7559055118110236 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.141732283464567 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.511811023622048 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11307.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 544.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 272.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.07 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.41 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.394 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 160.93745139496065 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 64.76299413942964 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 29.376 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 15 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


