3M™ Car Wash Soap, 38378, 5 gal, 1 per case
| UPC | 00051131383784 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045535 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Car Wash Soap is a highly concentrated liquid soap that develops heavy bodied, long-lasting suds to quickly remove dirt and road film from exterior automotive surfaces. This concentrated formula goes a long way, with one part of soap to 100 parts of water. This soap is phosphate free and silicone free. It is also body shop safe, making it a perfect choice for your automotive wash supplies.
Tough on Grime, Easy on Protective WaxesThis soap is gentle on wax layers for multiple reasons. First of all, eroding the wax layer leaves polishes exposed to deterioration, which can rob a vehicle of its sparkle. This soap is formulated to help preserve the beauty of your car by leaving the wax layer in place. Second, waxing a car involves labor. The wax layer saves auto owners and body shop technicians the extra labor of re-waxing the car sooner than would otherwise be needed.
- Car soap cuts through dirt with ease
- Special formula won't harm wax layers
- Soap reveals true beauty of cars by removing residue
- Phosphate-free formula is body shop safe
- Concentrated soap mixes one part to 100 parts water
- Formula dries quickly and leaves no residue
| 3M ID | 7000045535 |
|---|---|
| Part number | 38378 |
| Keywords | 38378 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Automotive Cleaners & Detailing |
| Color Family | Pink |
| Product Color | Pink |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Polishing |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 14.2519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.49606299 |
| Base - Customary Width Dimension | 10.51181102 |
| Base - Metric Gross Weight | 20.361 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.362 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.292 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.267 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1722.2731295856292 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 44.88832120346292 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 41.81287264598388 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.251968503937007 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.496062992125983 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28.223 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 20.361 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.966 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.362 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.292 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.267 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | DRUM |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67736.35594515284 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1485.9156471260749 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1338.0119246714842 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 33.46456692913386 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.11 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 606.912 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.85 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 32 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | DRUM |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


