3M™ C. Diff Solution Tablets, Quart Size, 140 Tablet Container, 2/Case
3M™ C. diff Solution Tablets is a concentrated product to be diluted with water. This product is a broad spectrum disinfectant that kills Clostridium difficile spores in 4 minutes
Special Price
$201.97
Regular Price
$237.61
| UPC | 50051125859382 |
|---|---|
| 3M ID | 7100141038 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- EPA-registered to kill C. diff spores in 4 minutes (4306ppm).
- EPA-registered and effective against SARS-CoV-2 (the cause of COVID-19) in 4 minutes at 1076ppm on hard, nonporous surfaces.
- Effective against Norovirus (1 minute dwell time, 2153ppm), Salmonella enterica, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, carbapenan resistant Klebsiella pneumoniae, and Acinetobacter baumannii.
- The 3M™ C. diff Solution Tablets' NaDCC (Sodium Dichloroisocyanurate) chemistry and bleach (Sodium Hypochlorite) are different chemistries. When diluted properly with water, NaDCC doesn’t generate the chemical byproduct Sodium Hydroxide, which is a caustic compound that is a byproduct of bleach. This is one of the delineations between the two chemistries.
- For use in healthcare (acute/long term), education, commercial buildings, and other facilities especially where dispensers aren’t an option.
- Features an NFPA/HMIS rating of 0,0,0 in the diluted use solution.
- pH of 5.5 to 6.5.
- Tablet form is convenient and more cost effective than other ready-to-use options.
- Available in strip pack form (5-year shelf life) and bulk pack form (3-year shelf life). Tablets dissolves fast and completely.
- Highly versatile - use with a cloth, wipe, mop, or coarse trigger sprayer.
- Easy to use with a mild chlorine smell.
- For complete list of microorganisms this product is effective against, product dilution rates and contact time (or dwell time), please refer to 3M™ C. diff Solutions Tablets product label. Follow all directions for use.
- Dissolvable tablet format comes in two sizes for use in large and small containers.
| 3M ID | 7100141038 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Floor Cleaners |
| Applicator | Flat Mop |
| Compatible Dispensing System | No System Required |
| Disinfectant | Yes |
| Dispensing System | Ready-to-use Chemicals |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Ireland |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1190.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.0 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 28.999 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.799 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 595.6265258987211 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.623500920000043 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.093950566231967 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.692913385826771 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.416929133858268 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.794881889763779 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 9760.57 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 949.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 28.999 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.799 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1985.4207562745835 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.291094292437062 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.1887829815126745 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.133858267716535 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.51968503937008 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32535.217 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.4 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.9 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 44.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82748.19699245697 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 220.46226218487757 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 134.01239531432154 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.356 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 60.787 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 64 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


