3M™ Buff Pad Cabinet 30186, 1/Case
3M™ Buff Pad Cabinet is an ideal way to store buffing pads to protected them from dust and other contaminants. It holds up to five standard-size buff pads vertically, giving technicians easy access to their most-frequently-used pads. This sturdy metal cabinet can be attached to walls, benches, and carts .
Special Price
$240.35
Regular Price
$282.76
| UPC | 00051131301863 |
|---|---|
| 3M ID | 7100249348 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Buff Pad Cabinet 30186 helps keep your most-used buffing pads organized, protected, and easy to find. It stores five pads, up to 9-inches in diameter, vertically. This sturdy metal cabinet is mountable on a flat surface, wall, or material cart. Its full-width front door opening allows easy access to your pads.
- Keep your most-used buffing pads organized, protected, and easy to find with the 3M™ Buff Pad Cabinet 30186.
- It protects up to five 6- to 9-inch buffing and polishing pads from dust and other debris while helping maintain an organized workstation.
- This sturdy metal cabinet has a full-width front door opening which allows for easy access to your pads.
- Mountable on a flat surface, wall, or material cart.
- Front door opening allows for easy access to pads
- Available in 3-, 5-, and 6-inch diameter discs as well as 2 3/4 x 5 1/2-inch sheets.
| 3M ID | 7100249348 |
|---|---|
| Part number | 30186 |
| Keywords | 30186 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 19 |
| Base - Customary Length Dimension | 16 |
| Base - Customary Width Dimension | 13 |
| Base - Metric Gross Weight | 5896.7 G |
| Base - Metric Height Dimension | 48.26 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 40.64 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 3952.000187464942 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 12.999998214255676 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 12.999998214255676 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 19.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 16.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 13.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 64761.68 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 5896.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 48.26 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 40.64 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4226.888355351514 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.209999542099881 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.999998214255676 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 19.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 69266.29 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5991.955 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5896.7 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 49.022 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.592 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.972 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87874.19149641448 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 251.99938879042432 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 207.99953050356646 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.6 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.44 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 94.347 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.744 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 16 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


