3M™ Buff Pad Adaptor, 05710, 5/8 in, 10 per carton, 27 cartons per case
| UPC | 00051144057108 |
|---|---|
| 3M ID | 7100017371 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For jobs requiring double-sided screw-on wool compounding and polishing pads, 3M™ Adaptors for Polishers are integral to a complete assembly that saves time. The adaptor is designed for securely attaching 3M pads and backup pads to a full range of polishers. When used with 3M Wool Pads 05703, 05704 05705 or 33280, this adaptor provides fast, easy centering. When used with a Perfect-It™ Backup Pad (PN 05718), it helps reduce vibration, preserves the backup pad from potential wear and protects the surface from damage due to direct exposure to the polisher shaft. This assembly allows for quick pad change-outs without having to remove the adaptor.
The Science of Better Compounding and Polishing from 3M3M™ Adaptor for Polishers is part of an assembly that adds convenience and speed to machine compounding and polishing with screw-on pads. Together with 3M backup pads and wool compounding and polishing pads, it's another example of how 3M applies science to the lives of collision repair professionals.
- Part of a complete assembly for compounding and polishing
- Designed to attach buffing pads or backup pads to machine polishers
- Helps reduce wear and vibration
- Users can change screw-on pads without removing the adaptor, saving time
- Provides hassle-free centering with 3M double-sided wool compounding and polishing pads
| 3M ID | 7100017371 |
|---|---|
| Part number | 5710 |
| Keywords | 5710 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Mandrels & Adapters |
| Application | Paint Finishing & Detailing |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Buffing |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.95 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 39.463 G |
| Base - Metric Height Dimension | 24.13 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 8.549975761368845 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08700102252601824 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08598028225210226 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.95 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 140.109 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 39.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.13 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 55.10175587280308 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.0308815379764875 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.8598028225210226 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.9921259842519685 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.291338582677166 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.291338582677166 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 902.956 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 390.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 7.6 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 10.9 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 10.9 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2335.5912932298306 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.55035434127783 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.21467620806761 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.472440944881889 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.275590551181102 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38273.484 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.311 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.53 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 38.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 270 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 270 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 798.0733891092568 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 557.1522289936227 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 252.72 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 6480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


