3M™ Brushlon Sheet 320B, 0.005 3/16 in Trim, Green, 17 in x 17 in, Industrial, 25 ea/Case
| UPC | 00638060888971 |
|---|---|
| 3M ID | 7100260361 |
| Packaging | Sheet |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Brushlon™ Abrasives: Choosing the Right One
3M™ Brushlon™ abrasives come in many material variations and converted forms; so, how do operators know which one is right for them? it's a combination of three variables: bristle type, mineral and form.
3M™ Brushlon Sheet 320B can be cut and shaped to meet project dimensions, and its short-trim nylon fibers provide a clean finish without the aggressive cut of a mineral-infused brush. it's great for applications including:
Sound deadening Vibratory bowl feeder lining Vibratory conveying Carrier roll covering
OEM applications
320B does not contain mineral, and – while this may seem surprising for an abrasive product – the omission was intentional. The absence of mineral leverages the abrasive's ability to respond to parts without gouging or marring.
Individually Anchored Bristles for Greater Durability
Abrasive bristles on 320B counteract common pitfalls of tufted brushes. In tufted brushes, multiple bristles are attached with only a single fiber. If it breaks, multiple bristles are lost, which causes gapping and limits use. But, with non-tufted Brushlon materials, each bristle is individually anchored to a tough polyurethane resin backing, minimizing bristle loss and maximizing brush life.
Versatility to Meet Any Challenge
Backed by more than 30 years of experience in brush development, the 3M™ Brushlon line offers multiple options: nylon or polypropylene bristles, wide range of fiber diameters, many brush sizes and configurations. The durable resin backing also enables the abrasive to be run wet or dry.
Regardless of the 3M™ Brushlon product that's chosen, industrial professionals can anticipate a uniform benefit: great performance part after part.
- Individually attached bristles offer maximum durability and prolonged service life
- Gaps between bristles enable effective load resistance
- Sheet may be cut and shaped according to project dimensions
- Waterproof for use on wet surfaces or with liquid lubricants
- Nylon fibers resist chemical wear
| 3M ID | 7100260361 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Brush Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Nylon |
| Color Family | Green |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Green |
| Product Number | 320B |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 0.187992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 17 |
| Base - Customary Width Dimension | 17 |
| Base - Metric Gross Weight | 607.813 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.775 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 431.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 431.8 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Consumer - Billing Unit | SH |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 54.27280933302024 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3399982896537699 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3399982896537699 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.18799212598425197 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 17.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 17.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 889.372 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 607.813 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.775 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 431.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 431.8 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | SHTS |
| Consumer - Unit | SH |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2453.3906744978844 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 34.96500613535453 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 33.49995724134425 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.937795275590553 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.937795275590553 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 40203.87 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15859.86 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 15195.325 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.562 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 45.562 CM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 26 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 26 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87080.88282318297 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 739.9992200045164 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 669.9980425155741 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.427 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 303.906 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 109.728 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


