3M™ Brown Stripper Pad 7100, Brown, 380 mm x 82 mm, 15 in, 5 ea/Case
For wet or dry stripping. Prepares floors for recoating. Quickly and easily cuts through old finish. Conforms to uneven floors.
Special Price
$29.44
Regular Price
$34.64
| UPC | 50048011084430 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000671 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Used with water based floor finish stripping solutions to remove old soiled floor finishes and sealers
- Can clean heavily soiled hard surface floors such as concrete when used with appropriate cleaning chemicals
- Also used for dry stripping floors using minimum moisture content stripping chemcials
- Made of nylon and polyester fibers in an open textured non-woven construction
- Abrasive particles are dispersed throughout and bonded to the non-woven construction with a durable adhesive
- Conformable stripping pad for uneven floors
| 3M ID | 7000000671 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Brown |
| Material | Non-woven Nylon/Polyester Fiber |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 15 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 15 |
| Base - Metric Gross Weight | 200.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 38.1 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 224.99997559050237 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4429086847294191 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4429086847294191 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3687.089 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 200.9 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1399.477172970094 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.3000996026454326 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.214543423647095 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.708661417322835 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22933.322 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1496.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1004.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 39.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 218.25763956302882 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 126.23007745919536 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 57.257 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 285 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 285 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 57 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


