3M™ Bristle Disc Mandrel 27680, 3/32 in x 1/16 in
3M™ Bristle Disc Mandrel is a tool attachment that holds a small abrasive bristle disc (sold separately). Together, the mandrel and disc enable the user to clean, blend, or finish hard-to-reach areas of a work piece, such as inside corners, complex angles and curves. The mandrel attaches to a rotary tool such as a die grinder or drill.
Special Price
$2.90
Regular Price
$3.41
| UPC | 00048011276809 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046130 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy Attachment
Mandrels are designed to be used with power tools to help you reach hard-to-get-to areas on your work pieces. The 3M™ Bristle Disc Mandrel is specifically made for use with small abrasive bristle discs, which are used to clean, blend, finish and remove rust or paint without damaging the base material. This mandrel is secured into the collet assembly or drill chuck of any rotary power tool that accepts 3/32 inch attachments.
High Quality Accessories3M offers one of the widest selections of quality accessories to complement its abrasive and power tool lines, designed to optimize abrasive performance, add convenience, and create a cleaner work environment.
- Attaches bristle discs to rotary tools for cleaning, blending and finishing
- Use with small radial bristle discs 1 inch diameter or smaller with 1/16 inch diameter center hole
- Mandrel fits 3/32 inch drill or collet chucks
- Suitable for speeds up to 30,000 RPMs
| 3M ID | 7000046130 |
|---|---|
| Part number | 27680 |
| Keywords | rotary tool, Die Grinders, Mandrel |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Mandrels & Adapters |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.06 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 1.524 mm |
| Net Weight (Imperial) | 0.18 lb |
| Net Weight (Metric) | 81.65 g |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Regular |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.062992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.08976378 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.08976378 |
| Base - Metric Gross Weight | 9.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.16 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.228 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 0.228 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.8818995275785827E-4 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.02006206585882386 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.02006206585882386 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.06299212598425197 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.08976377952755905 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 0.08976377952755905 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.008 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.1 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.16 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.228 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 0.228 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | MAND |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 8.399979398383994 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.17999861858346514 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1003103292941193 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.3 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 137.651 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 45.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.762 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Item Quantity | 5 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | MAND |
| Consumer - Item Unit | MAND |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4995 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

