3M™ Brake Hub Cleaning Disc Holder 07545, 6 ea/Case
| UPC | 00051131075450 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121093 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Brake Hub Cleaning Disc Holder as an essential piece of the 3M brake hub cleaning product line. When used along with the Scotch-Brite™ Roloc™ Brake Hub Cleaning Disc, these components allow operators to achieve quick rust removal on the brake drums and rotors.
Easy AttachmentThis disc holder attaches to any die grinder or drill and provides a hard supporting surface for your abrasive pads. Pads twist and lock tightly into the holder while still being easy to remove and change thanks to our Roloc™ attachment design. The holder's length and central hole allow you to remove rust around the wheel studs.
Clean BrakeCleaning the brake hub is an important step in reducing the potential for misalignment between the hub and wheel. Misalignment between the brake hub and wheel can lead to drivability concerns like brake pedal pulsation or steering wheel shimmy. As corrosion may prevent proper hub and wheel alignment, 3M™ has designed the Brake Hub Cleaning products to give operators a quick and effective means of removing rust from brake rotors and drums, particularly around wheel studs.
- Firmly holds 3M™ Brake Hub Cleaning Discs for rust removal on brake rotors and drums
- Features a hollow center, enabling operators to slide over and around wheel studs without damaging stud threads
- Product rated to 20,000 RPM
- Extended length enables access to areas between wheel studs
| 3M ID | 7000121093 |
|---|---|
| Part number | 7545 |
| Keywords | Cleaning Disc, Brake rotors, die grinders |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | TS |
| Application | Grinding |
| Color Family | Black |
| Net Weight (Imperial) | 0.12 lb |
| Net Weight (Metric) | 54.43 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 2 |
| Base - Metric Gross Weight | 58.513 G |
| Base - Metric Height Dimension | 114.3 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.000016598458394 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12899908347223743 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07297300878319447 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 442.451 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 33.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 252.71152904510532 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0000168212706046 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.43783805269916687 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.708661417322834 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.692913385826771 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4141.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 453.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 198.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 354.9442421176529 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 128.72350564450633 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 58.388 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1764 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1764 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 294 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


