3M™ Body Schutz™ Applicator Gun, 08997, 1 per case
| UPC | 00051135089972 |
|---|---|
| 3M ID | 7100171795 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
With its powerful siphon feed operation, the all metal 3M™ Body Schutz Applicator Gun is built specifically for the higher air pressures required to apply textured, rubberized and non-hardening specialty coatings. Yet its design is relatively simple: it accepts a standard ¼" inlet air compressor hose at the handle and features a smooth trigger action for evenly spraying layers of heavy textured coatings.
This applicator gun effortlessly connects to 1-qt. canisters of 3M™ Rubberized Body Schutz 08864 and 3M™ Rocker Schutz 08874 and 3M™ Rust Fighter-I, 08991.body panels, frame rails, rocker panels, undercarriages and more from chips, abrasion, weathering, road noise and corrosion.
Science and Experience from 3MThe 3M™ Body Schutz Applicator Gun is another great example of how 3M provides science combined with experience into every tool for the job. This durable yet simple gun makes for the most efficient and effective application of specialty coatings – to help you be your most efficient and effective in collision repair.
- Cost-effective siphon-feed gun is designed for applying corrosion inhibitors, cavity waxes and undercoatings
- Handles 40 psi at 6-12 cfm for application of coarse or textured specialty coatings
- 1/4" NPT inlet is compatible with standard shop air compressors
- Accepts 1-qt. canisters of 3M™ Rubberized Body Schutz 08864 and 3M™ Rocker Schutz 08874
| 3M ID | 7100171795 |
|---|---|
| Part number | 8997 |
| Keywords | 8997 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Applicators > Manual Applicators |
| Application | Dispensing, Material Application |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Body Schutz™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 384.192 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 145.07876456697795 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.8469983743333249 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.664997958409221 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2377.415 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 301.638 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 145.07876456697795 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8469983743333249 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.664997958409221 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.6377952755905514 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2377.415 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 384.192 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 301.638 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 6.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80490.31846095188 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 429.9014112605113 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 297.91947338091245 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.319 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 135.134 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 448 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 448 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 448 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 32 |


