3M™ Blue Net Disc Roll 36454, 240, 3 in, 100 Discs/Roll, 8 Rolls/Case
| UPC | 00051131364547 |
|---|---|
| 3M ID | 7100254367 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Trying to boost productivity without straining your budget? Meet 3M™ Blue Net Abrasive Discs. They deliver best-in-class-abrasive performance at a budget-friendly price. 3M™ Blue Net Abrasive Discs cut faster and last longer than other net discs in their class. You'll be wowed by how they cut faster and last longer than other net discs in their class. Plus, you'll be impressed by the price. 3M™ Blue Net Abrasives leave compromise in the dust. Speaking of dust, no net abrasive is better at maximizing your dust extractor's performance. Whether you've got a central vac, a mobile dust extractor, or a sander with self-generating vacuum – these discs help minimize dust on you work surface and in the environment.
Available in grades from 80 to 240, in 2- 5-, 6- and 8-inch diameters they'll help you work faster on jobs from metal stripping to paint prep.
- VERSATILE AND COMPATIBLE Available in grades from 60 to 320, in 5-inch, 6-inch and 8-inch diameters they'll help you work faster from stripping to paint prep. They work existing dust extraction systems, providing a performance and durability upgrade for central vac systems, portable dust extractors, and sanders with self-generating vacuum.
| 3M ID | 7100254367 |
|---|---|
| Part number | 36454 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Net Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deflashing, Finishing, Parting Line Removal, Refining, Sanding, Scuffing, Shaping, Stripping, Surface Preparation |
| Backing Material | Net |
| Color Family | Blue |
| Grit | 240 |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 310W |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 216.817 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.9999555747143 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.477999663001386 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.440999481538898 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 442.45 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 200.034 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 465.10094791843125 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.2589980073959355 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.527995852311184 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7621.639 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1931.849 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1600.272 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90681.28372477218 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 678.9995166805826 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 529.199818771202 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.486 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 240.041 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.3 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |


