3M™ Blue Cleaner Pad 5300, Blue, 432 mm x 82 mm, 17 in, 5 ea/Case
For heavy duty scrubbing prior to recoating. Can also be used for heavy duty spray cleaning or foam scrubbing. Removes dirt, spills and scuffs, leaving a clean surface ready for recoating.
Special Price
$34.22
Regular Price
$40.26
| UPC | 50048011084102 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000674 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Heavy duty scrubbing pad for a 1 to 2 coat removal prior to recoating
- Used with detergent solution to scrub hard surface floors
- Made of nylon and polyester fibers in an open textured non-woven construction
- Abrasive particles are dispersed throughout and bonded to the non-woven construction with a durable adhesive
- Available in sizes for rotary and automatic floor machines running at low speed (175-600 rpm)
- Environmentally preferable, low odor & zinc free
- *When compared to the leading competing traditional acrylic floor finishes
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial and mid-life performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7000000674 |
|---|---|
| Part number | 5300 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.228 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 82.0 mm |
| Color Family | Blue |
| Material | Non-woven Nylon/Polyester Fiber |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 17 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 17 |
| Base - Metric Gross Weight | 200.306 G |
| Base - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 288.99996973222295 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4415991388920409 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4415859111563098 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4735.861 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 200.3 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1784.230536965011 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.9056926155966867 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.2090318670924733 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.716535433070867 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.401574803149607 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29238.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.318 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.002 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 44.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 160.93745139496065 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 97.14890045438815 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 44.066 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 220 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 220 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


