3M™ Black Stripper Pad 7200, 57 in x 42 yd, Jumbo US Only
The industry standard against which all other stripping pads are compared. Maintains consistent high performance throughout the life of the pad.
Special Price
$33.19
Regular Price
$39.05
| UPC | 00638060372166 |
|---|---|
| 3M ID | 7100214630 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Used with water-based floor finish stripping solutions to remove old soiled floor finishes and sealers
- Also can be used to clean heavily soiled surface floors such as concrete when used with appropriate cleaning chemcials
- Pad is made of nylon and polyester fibers in an open textured non-woven construction
- Washable, reusable pad reduces supply costs
- Use with rotary or automatic floor machines
- Low speed 175 - 600 RPM
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial and mid-life performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7100214630 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 109.542 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 121.92 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 121.92 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.023809524 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | LNYD |
| Unit of Use - Unit | YD |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 110591.99500288765 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 241.4987712425586 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 241.4987712425586 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 48.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 48.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1812278.1 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 109.542 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 109.542 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 121.92 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 121.92 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 42 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 42 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | LNYD |
| Shipper - Item Unit | LNYD |
| Shipper - Unit | ROL |
| Pallet - Total Unit Quantity | 42 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


