3M™ Black Stripper Pad 7200, 432 mm x 82 mm, 17 in, 5 ea/Case
The industry standard against which all other stripping pads are compared. Maintains consistent high performance throughout the life of the pad.
Special Price
$35.17
Regular Price
$41.38
| UPC | 50048011083792 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045882 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Used with water-based floor finish stripping solutions to remove old soiled floor finishes and sealers
- Also can be used to clean heavily soiled surface floors such as concrete when used with appropriate cleaning chemcials
- Pad is made of nylon and polyester fibers in an open textured non-woven construction
- Abrasive particles are dispersed throughout and bonded to the non-woven construction with a durable adhesive
- Use with rotary or automatic floor machines
- Low speed 175 - 600 RPM
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial and mid-life performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7000045882 |
|---|---|
| Part number | 7200 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Black |
| Material | Non-woven Nylon/Polyester Fiber |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 17 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 17 |
| Base - Metric Gross Weight | 288.213 G |
| Base - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 216.74999255510323 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6354008997109012 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6354008997109012 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3551.896 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 288.213 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1401.7499412951581 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.8086002196200965 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.1770044985545063 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22970.566 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1727.552 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1441.065 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.43 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.212 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 44.45 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103801.38870513962 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 246.9177336470629 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 177.9130455831962 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.701 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 80.7 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 130.81 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 280 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 56 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


