3M™ Black Stripper Pad 7200, 28 in x 14 in, 10/Case
The industry standard against which all other stripping pads are compared. Maintains consistent high performance throughout the life of the pad.
Special Price
$98.55
Regular Price
$115.94
| UPC | 00048011590615 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126839 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Used with water-based floor finish stripping solutions to remove old soiled floor finishes and sealers
- Also can be used to clean heavily soiled surface floors such as concrete when used with appropriate cleaning chemcials
- Pad is made of nylon and polyester fibers in an open textured non-woven construction
- Abrasive particles are dispersed throughout and bonded to the non-woven construction with a durable adhesive
- Use with rotary or automatic floor machines
- Low speed 175 - 600 RPM
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial and mid-life performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7000126839 |
|---|---|
| Part number | 7200 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole | No |
| Color Family | Black |
| Material | Non-woven Nylon/Polyester Fiber |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 28 |
| Base - Customary Width Dimension | 14 |
| Base - Metric Gross Weight | 391.631 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 71.12 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.863398562017258 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.8633302187159806 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 28.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 14.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.17 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 391.6 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 71.12 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4503.601438305239 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.070716136605208 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.633302187159806 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 28.58267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 73800.805 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.568 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.916 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.726 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.371 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100811.22524449773 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 156.52820615126308 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 103.59962624591768 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.652 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 46.992 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Item Quantity | 120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |
Write Your Own Review


