3M™ Aqua Burnish Pad 3100, Blue, 510 mm x 82 mm, 20 in, 5 ea/Case
The problem solver for soft finishes. Produces a brilliant gloss. Exceptional durability and life.
Special Price
$44.29
Regular Price
$52.10
| UPC | 50048011087530 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120652 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Electric, Battery, Propane Machine Speed: Ultra High Speed, 1,500 RPM and above
- Used for high speed burnishing on soft finishes
- Produces good gloss improvement
- Exceptional durability and life
- Floor maintenance buffing pad for use on ultra high speed floor machines
- Made of nylon and polyester fiber in a non-woven web having resins throughout and bonded to the web structure
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial and mid-life performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7000120652 |
|---|---|
| Part number | 3100 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Blue |
| Material | Non-woven Nylon/Polyester Fiber |
| Product Color | Aqua |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 20 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 20 |
| Base - Metric Gross Weight | 222.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 400.00002440949766 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.49030807109916774 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.49030807109916774 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 20.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 20.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6554.826 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 222.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 50.8 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 50.8 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2444.171634406261 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.4855083651429144 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.4515403554958386 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.708661417322833 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.393700787401574 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 40052.797 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.581 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.112 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.526 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.518 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.147 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 158.73282877311186 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 88.2554527978502 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 40.032 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review

