3M™ Aluminum Oxide Sandpaper Assorted Grit, 9005NA, 9 in x 11 in, 5/pk
3M™ Aluminum Oxide Sandpaper is used for general purpose sanding on paint, wood and metal. Be sure to sand with the grain of the wood and always work through a sequence of grits, from coarse to very fine. This sandpaper is made with aluminum oxide mineral.
Special Price
$2.04
Regular Price
$2.40
| UPC | 00051144090051 |
|---|---|
| 3M ID | 7100140804 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Aluminum Oxide Sandpaper 9005NA, 9 in x 11 in, Assorted grit, 5/pk, Open Stock. This aluminum oxide sandpaper is used for general purpose sanding on paint, wood and metal. Use it by hand, on a sanding block, or cut it to size for a power tool sander. Be sure to sand with the grain of the wood and always work through a sequence of grits, from coarse to very fine. Also available in flexible sanding sponges for flat and contoured surfaces like raised panel doors, cabinets or windows. Choose a block sanding sponge or for hard to reach areas, like corners; try one of the angle sanding sponges.
- Use it by hand, on a sanding block, or cut it to size for a power tool sander
- Aluminum oxide mineral
- Sands paint, wood, or metal
- Tough and durable
- 5/Pack
- Assorted Grit
- Long lasting
- Follow the grain of the wood when sanding
- Skip no more than one grit in sanding sequence
| 3M ID | 7100140804 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | Assorted |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro-Pak™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 12.12519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.12519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.344094488 |
| Base - Metric Gross Weight | 104.326 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.798 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.318 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.734 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.184664196100046 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2299994596469954 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15499819805170004 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.1251968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.344094488188976 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 232.445 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 70.306 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.798 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.318 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 23.734 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 141.61316511609402 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.364997894475165 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.5499819805170003 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 12.124803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.343700787401575 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2320.624 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 703.06 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 30.797 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 23.733 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1133.1336717791546 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.344998219436539 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.749909902585002 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18568.734 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5599.597 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3515.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.385 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.082 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87080.88282318297 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 775.9985027966851 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 464.9945941551001 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.22834645669291 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.427 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 210.918 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.098 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 3000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


