3M™ Aluminum Oxide Sandpaper 99401NA-M, 9 in x 11 in, 220 grit
Special Price
$8.78
Regular Price
$10.33
| UPC | 00051144994014 |
|---|---|
| 3M ID | 7100293076 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Aluminum Oxide Sandpaper is used for general purpose sanding on paint, wood and metal. Be sure to sand with the grain of the wood and always work through a sequence of grits, from coarse to very fine. This sandpaper is made with aluminum oxide mineral.
- IDEAL FOR SCUFFING FINISH of surface between coats
- DESIGNED FOR GENERAL PURPOSE SANDING such as paint and rust removal, deburring and blending
- SYNTHETIC ALUMINUM OXIDE MINERAL provides a fast cut
- RESIN COATING INCREASES life
- LASTS LONGER than ordinary glue bond sandpaper
- USE ON A large sanding tool, sanding block or cut to size for hand sanding
- CAN BE USED FOR A VARIETY OF PROJECTS such as construction, woodworking, carpentry, and home improvement projects like paint and refinishing furniture
- INTENDED FOR USE ON most surfaces; such as sanding wood, metal, plastic and painted surfaces
- FOR BEST RESULTS, sand with the grain of wood, working through a sequence of grits from coarse to very fine. Do not skip more than 1 grit between each sanding step
- SANDPAPER COLOR WILL NOT DISCOLOR THE SURFACE you are sanding
- RECOMMENDED FOR USE WITH 3M™ Personal Safety Products
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRITS for a smooth finish
- 220 Grit / Very Fine
- Package Contents: 25 sheets
- Size: 9 in x 11 in
| 3M ID | 7100293076 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro-Pak™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 11.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 337.019 G |
| Base - Metric Height Dimension | 29.21 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 81.93749655215846 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7429997113928526 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6034978057501276 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1342.715 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 273.742 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 29.21 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 680.6142942994547 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.221997825933448 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.0174890287506377 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11153.27 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1915.066 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1368.71 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84578.90931529895 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 452.9992424696209 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 298.73077450575283 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.386 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 135.502 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 495 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 495 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 99 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 33 |
Write Your Own Review

