3M™ All Purpose Cleaner and Degreaser, 38350, 1 gal, 4 per case
| UPC | 00051131383500 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000641 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ All Purpose Cleaner and Degreaser is a heavy duty concentrate designed for both interior and exterior vehicle cleaning applications. It cleans dirt stains and soils from carpets, fabric and leather upholstery. This concentrated cleaner removes oil, grease, and other tough soils from vehicle engines, tires, wheels, and other heavily soiled exterior surfaces. It is very effective for removing the stubborn residue of splattered bugs on vehicles. 3M™ All Purpose Cleaner and Degreaser also cleans and removes soils and most stains from carpet, fabric upholstery, vinyl, leather, and other interior vehicle surfaces.
Formulated for Easy CleaningApply 3M™ All Purpose Cleaner and Degreaser diluted 15:1 to degrease door jambs and prespot carpets. Use to clean the engine and engine compartment (lightly), tires, wheels, wheel wells, rocker panels, door and trunk jams, etc. For lighter duty work, a dilution of 30:1 is suitable for general purpose interior cleaning.
Custom Mix Your Cleaning SolutionUse with a 3M™ Diluter to achieve the appropriate mix based on the solution needed for effective cleaning and degreasing.
- Cleaner/degreaser concentrate works for both exterior and interior cleaning
- Suitable for vinyl, cloth or carpet cleaning
- Safe for use in a paint shop environment (contains no silicones)
- Concentrated formula allows for mixing custom strengths
- A small amount of concentrate goes a long way
| 3M ID | 7000000641 |
|---|---|
| Part number | 38350 |
| Keywords | 38350 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Degreasers |
| Color Family | Multi-color |
| Compatible Dispensing System | 3M? Detailing Diluter |
| Product Color | Brown Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 12.12480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.874015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.924 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 30.797 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.795 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.46 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 354.2208659220468 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 8.650939168134597 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 8.300404171260642 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.874015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5804.64 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.765 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.797 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.795 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.46 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | GALS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2070.2067191535957 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 34.61477978564763 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 33.201616685042566 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.078740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.078740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33924.61 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.701 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.06 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92206.87732714048 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1378.0 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1195.259 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.74803149606299 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.511 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 1195.259 LB |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.162 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


