3M™ Adhesive Remover Low VOC <20%, 24 fl oz (Net Wt 18.7 oz), 12 Can/Case
3M™ Industrial Cleaners and Adhesive Removers Low VOC <20% are ideal for helping dissolve and remove dirt, grease, tar, and many non-curing type adhesives. They clean without streaking and have proven to be excellent for surface preparation in adhesive applications. While these multipurpose cleaners are suitable for industrial use, they are also safe enough for everyday projects.
Special Price
$31.31
Regular Price
$36.83
| UPC | 00051111979747 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121420 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Adhesive Remover Low VOC <20% is designed to help dissolve and remove adhesive residue left behind by tapes, labels, and other non-curing adhesive materials. It cleans without streaking and has been shown to be excellent for cleaning a wide variety of industrial materials. This product can be applied without soaking the parts, wiping away with a shop towel and leaving behind no filmy residue. This product meets the applicable 2017 California Air Resource Board VOC limits for mist and web spray adhesives.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- DISSOLVE AND REMOVE RESIDUE: An excellent option for cleaning up remnants left from adhesives
- MULTI-SURFACE USE: Cleans a wide variety of industrial materials
- A GENTLE OPTION: Removes adhesive residue without damaging the surface underneath, in most cases
- LOW-MESS: Wipes away with just a shop towel after use without leaving behind a filmy residue
| 3M ID | 7000121420 |
|---|---|
| Part number | ADH REMOVER |
| Keywords | 3m industrial high strength heavy duty super spray quick label remover tool best adhesive tape spray sticker removal carpet glue eraser gum scraper decal rubber cement peeler epoxy wine from glass sticky removers crazy candle wax fabric |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Adhesive Cleaners & Removers |
| Color Family | Transparent |
| Disinfectant | No |
| Net Weight (Imperial) | 18.7 oz |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | ADH REMOVER |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.694 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 80.99998877163108 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5300080995630505 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2059285741512804 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1327.352 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.547 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1117.8939680714006 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.07659954685746 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.471142889815365 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18.319 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 8.653 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.564 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.295 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96234.44443739281 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1269.862630184895 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 926.1531449481834 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.577 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 420.096 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


