3M Adhesive Remover Citrus Base 6041, 24 fl oz Can (Net Wt 18.5 oz), 6/Case, NOT FOR SALE IN CA AND OTHER STATES
| UPC | 00021200490484 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121410 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
6041 3M Adhesive Remover Citrus Based
Citrus-Based Adhesive Removal Spray
3M™ Adhesive Remover Citrus Base is excellent for removing adhesives including label / sticker residue and sticky tape residue. This product can be sprayed on with no need for parts to soak and it wipes away with just a shop towel, leaving no filmy residue. It is based on citrus oil rather than chlorinated or petroleum-based solvents and can be used to help clean a wide variety of substrates.
Not for sale or use in California. Consult local air quality rules before use. See 3M™ Adhesive Remover Low VOC <20% for an adhesive remover that is CARB-compliant and helps contribute to LEED® credits.
Recommended Applications
Removing adhesive residue from stickers, labels or tapes
Cleans adhesive residue from a wide variety of industrial materials
Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Excellent for removal of adhesive residue
- Used for cleaning a wide variety of industrial materials
- Removes tape, label or sticker residue without damaging the surface underneath in most cases
- Wipes away with just a shop towel after use, leaving no filmy residue
- Citrus oil based cleaner not based on chlorinated or petroleum-based solvents
- Leaves a pleasant citrus scent
| 3M ID | 7000121410 |
|---|---|
| Part number | ADH REMOVER |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Adhesive Cleaners & Removers |
| Color Family | Yellow |
| Disinfectant | No |
| Net Weight (Imperial) | 18.5 oz |
| Product Color | Pale Yellow |
| Product Number | ADH REMOVER |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.685 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 80.99998877163108 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5101664959664114 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.159631499092456 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1327.352 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.526 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 597.6055259197133 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.409329350050575 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.959993617176585 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9.793 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 4.268 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.157 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.162 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1234.5886682353143 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 890.876978375981 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 404.095 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 32 |

