3M™ Adhesive Remover, 1 Gallon, 4 Can/Case
3M™ Bulk Adhesive Remover Citrus Base is ideal for helping dissolve and remove adhesive residue left behind by tapes, labels, stickers and other non-curing adhesive materials. It cleans without streaking and has proven to be excellent for cleaning a wide variety of industrial materials.
Special Price
$196.33
Regular Price
$230.98
| UPC | 00021200491429 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046571 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Adhesive Remover is designed to help dissolve and remove adhesive residue left behind by tapes, labels, and other non-curing adhesive materials. As a citrus oil-based alternative to chlorinated or petroleum-based solvents, it cleans without streaking and has been shown to be excellent for cleaning a wide variety of industrial materials. This product can be applied without soaking the parts, wiping away with a shop towel and leaving behind no filmy residue.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- DISSOLVE AND REMOVE RESIDUE: An excellent option for cleaning up remnants left from adhesives
- MULTI-SURFACE USE: Cleans a wide variety of industrial materials
- A VERSATILE OPTION: Removes adhesive residue without damaging the surface underneath, in most cases
- LOW-MESS: Wipes away with just a shop towel after use without leaving behind a filmy residue
- CITRUS OIL-BASED: Offers a citrus-scented alternative to chlorinated or petroleum-based solvents
| 3M ID | 7000046571 |
|---|---|
| Part number | ADH REMOVER |
| Keywords | 3m industrial high strength heavy duty super spray quick label remover tool best adhesive tape spray sticker removal carpet glue eraser gum scraper decal rubber cement peeler epoxy wine from glass sticky removers crazy candle wax fabric |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Adhesive Cleaners & Removers |
| Color Family | Yellow |
| Disinfectant | No |
| Product Color | Pale Yellow |
| Product Number | ADH REMOVER |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 10.42992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.057874016 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.649606299 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.568 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 26.492 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.307 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 16.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Gross Weight | 7.866093514756432 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 7.0106999374791075 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.42992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.057874015748031 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.649606299212598 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.163 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.18 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 26.492 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.307 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 16.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | GALS |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1552.651286404935 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 33.009814516941724 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.04279974991643 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.692913385826772 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.291338582677165 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.291338582677165 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25443.396 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.973 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.72 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.297 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.363 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.236 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79025.7486026783 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1318.364327865568 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1093.6691902467408 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.295 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 496.08 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 156 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 156 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 39 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |
Write Your Own Review


