3M™ Active Compliant Tool, 06530, Horizontal Mount, Max Applied Force 310N, Reused, 1 ea/Case
3M™ Active Compliant Force Tools give a robot a "human" touch - the aility to apply controlled forces during grinding and finishing applications. When attached to robot arm, their sliding carriage allows the Servo Tool Holder and abrasive to maintain contact with part surface with a specific force. This capability opens a wide range of abrasives processes to robotic automation.
Special Price
$26,968.21
Regular Price
$31,727.30
| UPC | 00638060894750 |
|---|---|
| 3M ID | 7100278925 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Provides active compliance - the ability to control the amount of force exerted by the abrasive tool on the workpiece
- Enables robotic automation of a wide range of abrasives processes
| 3M ID | 7100278925 |
|---|---|
| Part number | 6530 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.12480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 14.43661417 |
| Base - Customary Width Dimension | 10.43661417 |
| Base - Metric Gross Weight | 6935.427 G |
| Base - Metric Height Dimension | 23.177 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 36.669 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 26.509 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 1374.8283402078616 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 15.28999925638079 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 13.999999603167929 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 14.436614173228346 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.436614173228346 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 22529.4 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 6350.293 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.177 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 36.669 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 26.509 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1374.8283402078616 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.28999925638079 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.999999603167929 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.436614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.436614173228346 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22529.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6935.427 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6350.293 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.669 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.509 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85433.2417326252 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 768.9988259723152 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 671.9998398562127 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.4 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 304.814 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 107.645 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 48 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


