3M™ Active Compliant Tool, 06530, Horizontal Mount, Max Applied Force 310N, 1 ea/Case
3M™ Active Compliant Force Tools give a robot a "human" touch - the aility to apply controlled forces during grinding and finishing applications. When attached to robot arm, their sliding carriage allows the Servo Tool Holder and abrasive to maintain contact with part surface with a specific force. This capability opens a wide range of abrasives processes to robotic automation.
Special Price
$38,632.50
Regular Price
$45,450.00
| UPC | 00638060065303 |
|---|---|
| 3M ID | 7100210736 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Provides active compliance - the ability to control the amount of force exerted by the abrasive tool on the workpiece
- Enables robotic automation of a wide range of abrasives processes
| 3M ID | 7100210736 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 6.771 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1458.3014992801639 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 14.927499772538061 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 13.999353648739726 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 23897.28 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 6.35 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1458.3014992801639 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.927499772538061 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.999353648739726 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23897.28 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.771 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.35 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 760.5948045378276 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 671.9689751395068 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 304.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 48 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

