3M™ Accuspray™ Spray Gun Kit HGP, 16587, 1 per case
| UPC | 00051131165878 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120108 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Featuring an Accuspray™ HGP spray gun body and replaceable atomizing heads, the 3M™ Accuspray™ HGP Spray Gun Kit provides the basis for efficient and effective application of high volume, high viscosity coatings. This kit contains the lightweight gun body, two 1.8 mm replaceable atomizing heads, two 2.0 mm replaceable atomizing heads and an air control valve. It is designed specifically for use with the 3M™ PPS™ system featuring the H/O Pressure Cups (sold separately).
This kit forms a premium HVLP gravity pressurized application system for gel coats, adhesives, undercoatings, high build primers, specialty and sound dampening coatings. While this gun is packaged with the larger 1.8 mm and 2.0 mm atomizing heads, the smaller size atomizing heads (1.2, 1.3 and 1.4 mm) will also work. A smooth, consistent spray pattern lets you build mil thicknesses quickly, and greatly limits overspray for reduced product waste and less cleanup time.
A Spray System That Pays OffThe atomizing heads used with the Accuspray™ HGP Spray Gun are a big part of the 3M™ Accuspray™ System for automotive collision repair. Replaceable atomizing heads are see-through so it's easy to see when the head is clean, and the spray guns perform like new every time the atomizing head is replaced – the equivalent of a new spray gun, at a fraction of the cost. The benefits include reduced primer consumption, lower application time and less time for cleanup, plus a better finish which results in less sanding time. The end result: cleaner, more productive, more profitable collision repair operations.
Accuspray™ and the PPS™ SystemThe 3M™ Paint Preparation System is an all-in-one closed system for mixing/measuring, filtering, sealing and protecting.
No Need to Spend on Extra Mixing Cups, Filters and StrainersThis system eliminates the inefficient process of mixing paint and other materials separately and transferring them through filters and other equipment where product gets left behind, unused. Instead, paint and other materials are mixed and sprayed out of the same cup with a PPS™ liner, lid and built-in filter. You simply place a disposable liner within a re-usable paint cup. Then mix the paint in the PPS™ liner, snap the disposable lid (with built-in filter) in place and attach the locking collar to complete the PPS™ System. With just a quick quarter-turn, the assembly easily attaches to the spray gun body. Once you're finished spraying, simply remove the liner from the cup and discard it. it's that simple.
And each PPS™ cup can be used for temporary protection of liquid coating materials for continued use – just use the included sealing plug. This system lets painters mix less paint, drastically reduce their solvent use, and spend less time cleaning spray guns and cups. It even lets them spray in any direction, including upside down, for consistent coverage and improved material usage. All told, the PPS™ system can improve operator efficiency by as much as 15%, and can save up to 70% on solvent usage alone. All of this adds up to a very clear cost savings across your operation.
The Science of Better Spray Systems from 3M3M put decades of scientific and real-life study into the 3M™ Accuspray™ ONE Spray Gun Kit to help make spray application easier and save collision repair and other professionals time and money at every step. Every feature – from the lightweight composite spray gun body that eliminates maintenance kits to its replaceable atomizing heads – is another example of what makes every 3M product successful: Science. Applied to Life. ™
- Designed for use with 3M™ PPS™ Type H/O Pressure Cups, excellent for high-viscosity coatings
- The equivalent of a new spray gun whenever you need it, for a fraction of the cost
- Replaceable atomizing heads reduce cleanup time and maximize consistent application
- Excellent atomization delivers large usable spray pattern, high transfer efficiency
- Lightweight composite body is designed for operator comfort
- Kit includes Accuspray™ Model HGP spray gun, two 1.8 mm and two 2.0 mm atomizing heads, 1 airflow control valve
| 3M ID | 7000120108 |
|---|---|
| Part number | 16587 |
| Keywords | 16587 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Spray Guns |
| Application | Paint Application |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Accuspray™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 793.8 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 254.95909456385843 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.7500294372235583 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.4330047042017042 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4178.031 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 650.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 254.95909456385843 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.7500294372235583 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4330047042017042 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4178.031 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 793.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 650.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.302 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.305 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86592.6928704251 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 476.1984863193356 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 361.11718545882945 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.419 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 163.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 252 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


