3M™ Accuspray™ ONE Spray Gun Kit, 16578, 4 per case
| UPC | 00051131165786 |
|---|---|
| 3M ID | 7100096182 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Welcome to 3M™ Accuspray™ ONE
3M asked: "If you could have the perfect spray gun, what would it be like?" The results are all included in the 3M™ Accuspray™ ONE Spray Gun Kit. This kit contains all of the components you need to use the Accuspray™ ONE system – the only HVLP spray gun system that allows for professional-grade application of paint, primer and other fluids with virtually no cleaning and no maintenance kits. The Accuspray™ ONE Spray Gun features a lightweight, composite body that is molded in one piece, eliminating the complexity, wear and cleaning of small parts and pieces like gaskets, seals and O-rings. A full selection of replaceable atomizing heads includes 1.2 mm, 1.3 mm, 1.4 mm, 1.8 mm and 2.0 mm diameters for applying fluids from very low-viscosity waterborne basecoats to thick undercoatings and sealants. These transparent nozzles can be reused 5-10 times in the spray gun, and then simply removed and replaced. This affords the performance of a brand new spray gun, on demand and at a fraction of the price.
The 3M™ Accuspray™ ONE Spray Gun Kit also includes an air control valve that works with the gun controls for quick adjustment across jobs from spot repairs to full panel coverage. This system delivers up to 12" vertical or horizontal spray patterns with very little overspray – one gun for a complete range of applications. And the mountable spray gun hanger included in the kit helps you keep your Accuspray™ equipment conveniently on hand in your shop.
The 3M™ Accuspray™ ONE Spray Gun Kit Includes:
(1) 3M™ Accuspray™ ONE Spray Gun
(1) Accuspray™ Replaceable Atomizing Head, 1.2 mm
(1) Accuspray™ Replaceable Atomizing Head, 1.3 mm
(1) Accuspray™ Replaceable Atomizing Head, 1.4 mm
(1) Accuspray™ Replaceable Atomizing Head, 1.8 mm
(1) Accuspray™ Replaceable Atomizing Head, 2.0 mm
(1) Air Control Valve
(1) Mountable Spray Gun Hanger
(1) Accuspray™ Atomizing Head Placard
A Spray System That Pays Off
Our Accuspray™ ONE Spray Gun Kit represents the essential components of the 3M™ Accuspray™ System for automotive collision repair. Replaceable atomizing heads are clear so it's easy to see when the head is clean, and the spray guns perform like new every time the atomizing head is replaced – the equivalent of a new spray gun, at a fraction of the cost. The benefits include reduced primer consumption, lower application time and less time for cleanup, plus a better finish which results in less sanding time. The end result: cleaner, more productive, more profitable collision repair operations.
Accuspray™ and the PPS™ System
The 3M™ Paint Preparation System is an all-in-one closed system for mixing/measuring, filtering, sealing and protecting.
No Need to Spend on Extra Mixing Cups, Filters and Strainers
This system eliminates the inefficient process of mixing paint and other materials separately and transferring them through filters and other equipment where product gets left behind, unused. Instead, paint and other materials are mixed and sprayed out of the same cup with a PPS™ liner, lid and built-in filter. You simply place a disposable liner within a re-usable paint cup. Then mix the paint in the PPS™ liner, snap the disposable lid (with built-in filter) in place and attach the locking collar to complete the PPS™ System. With just a quick quarter-turn, the assembly easily attaches to the spray gun body. Once you're finished spraying, simply remove the liner from the cup and discard it. it's that simple.
And each PPS™ cup can be used for temporary protection of liquid coating materials for continued use – just use the included sealing plug. This system lets painters mix less paint, drastically reduce their solvent use, and spend less time cleaning spray guns and cups. It even lets them spray in any direction, including upside down, for consistent coverage and improved material usage. All told, the PPS™ system can improve operator efficiency by as much as 15%, and can save up to 70% on solvent usage alone. All of this adds up to a very clear cost savings across your operation.
The Science of Better Spray Systems from 3M
3M put decades of scientific and real-life study into the 3M™ Accuspray™ ONE Spray Gun Kit to help make spray application easier and save collision repair and other professionals time and money at every step. Every feature – from the lightweight composite spray gun body that eliminates maintenance kits to its replaceable atomizing heads – is another example of what makes 3M products successful: Science. Applied to Life.™
- Durable, lightweight 1-piece composite spray gun body eliminates maintenance kits
- Complete selection of replaceable atomizing heads allows for a range of applications and fluid viscosities
- Air control valve helps regulate up to 12” vertical or horizontal spray patterns
- Accuspray™ system affords the performance of a brand new gun on demand, at a fraction of the cost
| 3M ID | 7100096182 |
|---|---|
| Part number | 16578 |
| Keywords | 16578 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Spray Guns |
| Application | Manual Spray Coating, Paint Application |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Accuspray™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 2.87519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 10.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 8.251968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.991 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 7.303 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 27.305 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.96 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 255.05484081834305 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.1847810182521368 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.790153568941206 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.8751968503937007 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4179.6 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.812 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.303 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 27.305 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.96 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1230.46874046504 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.29468897371444 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.158409653142975 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20163.77 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.216 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.247 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.575 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90925.3787011511 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 551.9978213037402 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 386.55412126972067 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.12992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.49 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 175.338 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.63 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 216 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


