3M™ Accuspray™ HVLP Test Air Cap with Auxiliary Air Holes, 26572, 1 per case
3M™ Accuspray™ HVLP Test Air Caps let auto body professionals easily and accurately test 3M™ Accuspray™ spray guns for performance and HVLP compliance.
Special Price
$52.77
Regular Price
$62.08
| UPC | 00051131265721 |
|---|---|
| 3M ID | 7100193532 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The test cap indicates functioning air pressure rate to help optimize performance and ensure compliance with EPA emissions standards. For use with Accuspray™ Spray Guns utilizing PPS™ Series 2.0-compatible atomizing heads.
- Provides fast, accurate air pressure measurement to help ensure EPA emissions compliance
- Works quickly and effortlessly with 3M™ Accuspray™ Spray Guns utilizing 3M™ PPS™ Series 2.0-compatible atomizing heads
- Clear psi reading with a single squeeze of spray gun trigger
- Helps auto body operators maximize 3M™ Accuspray™ System
| 3M ID | 7100193532 |
|---|---|
| Part number | 26572 |
| Keywords | 26572 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Air Caps |
| Application | Paint Application |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Accuspray™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 116.573 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 117.475 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 34.66148664580794 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2569994728967773 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.20899822455126393 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.625 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.568 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 94.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 117.475 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 178.3743567487135 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.44996347711933515 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.20899822455126393 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2923.032 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 204.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 94.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 233.68999791597022 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 91.95921880255614 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 41.712 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 55 |
Write Your Own Review


