3M™ Accuspray™ Atomizing Head, 16585, Clear, 1.8 mm, 10 per case
| UPC | 00051131165854 |
|---|---|
| 3M ID | 7100078990 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed to provide the ideal atomization for a wide range of spray coatings, 3M™ Accuspray™ Atomizing Heads are an integral part of the 3M™ Accuspray™ ONE Spray Gun system. These replaceable, reusable atomizing heads are incrementally sized for ideal atomization, whether you’re applying low-viscosity coatings such as waterborne, solvent basecoat paint, or higher-viscosity coatings such automotive primers or adhesives. These heads are easily cleaned and reused, or can be quickly removed and replaced for the performance of a new spray gun on demand.
Each replaceable atomizing head is molded from clear plastic so technicians can easily see when the head is clean to reduce cleanup times. A color tint is added for easy size identification. These atomizing heads are suitable for applications in collision repair as well as aerospace, marine and general industrial. This product is designed specifically for use with Accuspray™ ONE Spray Guns. The selection of 3M™ Accuspray™ Atomizing Heads includes:
1.2 and 1.3 mm 3M™ Accuspray™ Atomizing Heads are excellent for low-viscosity coatings and reduced overspray in hot and humid environments. Use them for applying waterborne and solvent basecoat paints in thin clear coats, as well as stains, varnishes, mold release agents, aerospace and marine top coats, and other fluids requiring very fine atomization. These heads contain atomizing air holes in the air caps to achieve the highest possible finish quality.
1.4 mm atomizing heads deliver fine atomization with minimal overspray, making it ideal for lower-viscosity materials such as automotive sealer, paint, topcoats, lacquers and light adhesives.
1.8 mm replaceable atomizing heads are ideal for med-viscosity to hi-viscosity coatings such as auto primers, lacquers and adhesives.
2.0 mm atomizing heads are typically used with the 3M™ Accuspray™ HGP Spray Gun, built specifically for applying high-volume, high-viscosity fluids. Use these heads for applying gel coats, adhesives, undercoatings, high build primers, specialty and sound dampening coatings.
ONE Solution to Real-World Needs of the Automotive and Industrial Painter3M™ Accuspray™ Atomizing Heads work with the Accuspray™ ONE Spray Gun, a central part of the 3M™ Accuspray™ ONE System for paint and fluid applications including automotive collision repair. Replaceable atomizing heads are clear, so it’s easy to see when the head is clean, and the spray guns perform like new every time the atomizing head is replaced – the equivalent of a new spray gun, at a fraction of the cost. The benefits include reduced primer consumption, lower application time and less time for cleanup, plus a better finish which results in less sanding time. The end result: cleaner, more productive, more profitable collision repair operations.
3M™ Accuspray™ ONE and the 3M™ PPS™ SystemReplaceable atomizing heads and Accuspray™ ONE Spray Guns work hand-in-hand with the 3M™ Paint Preparation System (PPS™), an all-in-one closed system for mixing/measuring, filtering, sealing and protecting coatings while not in use.
No Need to Spend on Extra Mixing Cups, Filters and StrainersPPS™ eliminates the inefficient process of mixing paint and other materials separately and transferring them through filters and other equipment where product gets left behind, unused. Instead, paint and other materials are mixed and sprayed out of the same cup with a PPS™ liner, lid and built-in filter. You simply place a disposable liner within a re-usable paint cup. Then mix the paint in the PPS™ liner, snap the disposable lid (with built-in filter) in place and attach the locking collar to complete the PPS™ System. With just a quick quarter-turn, the assembly easily attaches to the spray gun body. Once you’re finished spraying, simply remove the liner from the cup and discard it in the appropriate waste receptacle. It’s that simple.
With a portfolio of five cup sizes (3 oz., 6 oz., 13.5 oz., 22 oz., 28 oz.), PPS™ is the most comprehensive disposable cup system on the market. It offers technicians the right cup for each application, reducing the likelihood of over-mixing and additional waste. And each PPS™ cup can be used for temporary protection of liquid coating materials – just use the included sealing plug. This system lets painters mix less paint, drastically reduce their solvent use, and spend less time cleaning spray guns and cups. It even lets them spray in any direction, including upside down, for consistent coverage and improved material usage. All told, the PPS™ system can improve operator efficiency by as much as 50%, and can save up to 70% on solvent usage alone. All of this adds up to a very clear cost savings across your operation.
The 3M™ Accuspray™ ONE System makes cleaning and maintenance, faster, easier and less expensive while offering trusted 3M™ quality, on demand.
- Selection of replaceable atomizing heads for application of very low- to high-viscosity coatings
- Allows for spraying of primer, sealer, base and clear coat from ONE gun
- Fast, simple head replacement – the performance of a brand new spray gun on demand
- See-through design makes it easy to see when the heads are clean
- Works with 3M™ Accuspray™ ONE and PPS™ Systems
| 3M ID | 7100078990 |
|---|---|
| Part number | 16585 |
| Keywords | 16585 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Sprayer Nozzles & Tips |
| Application | Manual Spray Coating |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Accuspray™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 7 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.05 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 40.642 G |
| Base - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 52.07 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 78.9249984011779 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08960027259717794 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08960027259717794 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.05 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1293.349 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 40.642 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 52.07 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 949.1376856769461 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.699999936065944 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8960027259717794 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.716535433070866 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15553.58 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 771.107 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 406.42 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.196 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.295 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87874.19149641448 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 136.99965896692663 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 53.759722633782395 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.62204724409449 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.44 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 24.385 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.108 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


