3M™ Accuspray™ Air Flow Control Valve, 16573, 1 per case
| UPC | 00051131165731 |
|---|---|
| 3M ID | 7000042715 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy, Fast HVLP Air Pressure Control
As one simple unit that allows you to easily set and adjust HVLP air pressure,the 3M™ Accuspray™ Regulator and Air Flow Control Valve is a vital part of the Accuspray™ paint application system. This regulator and control valve in one helps ensure that operators are applying paint and other auto body materials at the optimal air pressures, greatly reducing excessive orange peel and other common causes of increased sanding and rework. With a simple twist, you can set operating air pressures for the proper flows during first stage or full trigger application and easily adjust for factors including fluid viscosity, temperature, atomizing head size and more. It makes for better consistency across jobs, too, since operators can record the readings used on one application and use them again on other, similar jobs.
The Regulator and Air Flow Control Valve features single knob operation, a clear, easy-to-read gauge and secure fittings for quick integration onto a 3M Accuspray™ spray gun and into the Accuspray™ system. It can also be used on non- Accuspray™ spray guns and equipment such as stone chip applicators where adjustable air pressure is important.
A Spray System That Pays Off
The 3M™ Accuspray™ Regulator and Air Control Valve works with the 3M Accuspray™ System, the equivalent of having a brand new primer gun on demand. The unit maximizes air flow through replaceable atomizing heads to deliver the ideal usable pattern and very low overspray. These atomizing heads are clear so it's easy to see when the head is clean, and the spray guns perform like new every time the atomizing head is replaced – the equivalent of a new spray gun, at a fraction of the cost. The benefits include reduced primer consumption, lower application time and less time for cleanup, plus a better finish which results in less sanding time. The end result: cleaner, more productive, more profitable collision repair operations.
3M™ Accuspray™ System Includes:
3M™ Accuspray™ Spray Gun (1 HVLP Primer Gun, 3 Nozzles)
3M™ Accuspray™ Atomizing Head Dispenser
3M™ Accuspray™ Atomizing Head Refill Kit
3M™ Accuspray™ Fluid Needle
3M™ Accuspray™ Test Air Cap
3M™ Accuspray™ Regulator and Air Flow Control Valve
The Science of Better Paint Application from 3M
3M has spent a lot of time applying the latest science to the Accuspray™ paint application system, and applying science to the lives of collision repair professionals. As an integral part of the system, the Accuspray™ Regulator and Air Flow Control Valve is another example: products to consistently improve your efficiency, throughput and value as you prepare painted surfaces.
- Regulator and valve in one unit allows for effortless air pressure setting and control
- Helps ensure optimal atomization for HVLP paint application, reducing rework
- Helps reduce overspray and material consumption
- Gauge provides simple, clear operation and readings for easy adjustment
- Fast setup – connects quickly to 3M™ Accuspray™ spray gun bases
- Can also be used with non-Accuspray™ equipment such as stone chip applicators
- Air Inlet is ¼” -19 BPS male thread
| 3M ID | 7000042715 |
|---|---|
| Part number | 16573 |
| Keywords | 16573 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Sprayer Replacement Parts |
| Application | Paint Application |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Accuspray™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 89.2 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 178.3743567487135 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.19665233786891081 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.044092452436975516 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2923.032 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 20.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 178.3743567487135 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.19665233786891081 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.044092452436975516 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2923.032 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 89.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 20.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.127 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.168 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.137 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 116.84499895798511 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 19.400679072269227 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 8.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 55 |


