3M™ Abrasives and Force Control Kit, 06529, 6000 RPM, Stainless Steel Abrasive Starter Pack, 1 Kit
3M™ Abrasives and Force Control Kit consists of a Horizontal Mounted Active Compliant Tool, including the Servo Tool Changer. These are available in both 13300 RPM and 6000 RPM speeds. A Parallel Axis Mount is included along with a Tool Holder. There is a choice of abrasive kits available, designed for carbon or stainless steel.
Special Price
$118,981.90
Regular Price
$139,978.71
| UPC | 00638060065297 |
|---|---|
| 3M ID | 7100210737 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Kit is designed for optimal grinding and blending of welds either carbon or stainless steel
- Multiple RPM speeds for allows for usage of 4-1/2 in to 7 in diameter disc
- Includes required accessories for easy implentation
| 3M ID | 7100210737 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 43363.4 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 5412.332556948579 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 95.5999326002772 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 92.00000432106035 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 88692.24 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 41730.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5412.332556948579 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 95.5999326002772 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 92.00000432106035 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.330708661417322 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.62992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 18.30708661417323 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 88692.24 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 43363.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 41730.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 52.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 46.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 123451.0343036434 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1569.6913067563285 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1472.0000691369655 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 61.023622047244096 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2.023 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 667.688 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.55 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 16 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


