3M™ Abrasives and Force Control Kit, 06528, 6000 RPM, Carbon SteelAbrasive Starter Pack, 1 ea/Case
3M™ Abrasives and Force Control Kit consists of a Horizontal Mounted Active Compliant Tool, including the Servo Tool Changer. These are available in both 13300 RPM and 6000 RPM speeds. A Parallel Axis Mount is included along with a Tool Holder. There is a choice of abrasive kits available, designed for carbon or stainless steel.
Special Price
$118,981.90
Regular Price
$139,978.71
| UPC | 00638060065280 |
|---|---|
| 3M ID | 7100210738 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Kit is designed for optimal grinding and blending of welds either carbon or stainless steel
- Multiple RPM speeds for allows for usage of 4-1/2 in to 7 in diameter disc
- Includes required accessories for easy implentation
| 3M ID | 7100210738 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 41957.29 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3227.828548176781 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 92.49999068546943 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 92.00000432106035 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 52894.633 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 41730.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3227.828365105549 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 92.49999068546943 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 92.00000432106035 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 18.312992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 52894.63 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 41957.29 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 41730.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.447 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 46.515 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 46.515 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87447.02528775136 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1514.999028753504 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1472.0000691369655 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.433 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 667.688 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.185 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 16 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


