3M™ Abrasive Roll 255P, 04400, P80, 115 mm x 50 m, 2 Rolls/Case
For panel shop sanding, use 3M™ Abrasive Roll 255P. Our abrasive roll uses an aluminium oxide mineral with heavy paper backing and is available in multiple grades in various widths
Special Price
$0.85
Regular Price
$1.00
| UPC | 00068060060518 |
|---|---|
| 3M ID | 7100320190 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Use our aluminium oxide mineral 3M™ Abrasive Roll 255P with heavy paper backing for panel shop sanding. It has multiple grades ranging from P40 to P120, and is available in various widths on rolls for cutting and attaching to machines common in the aftermarket. From preparation to finish, our abrasives play a key role in all bodyshop processes. We have developed a full range of abrasives to suit every type of application incorporating innovative technologies for superior performance, anti-loading and consistent finish.
- Aluminium oxide paper abrasive roll
- Grades P40 to P400
- Various widths & lengths available
- Plain roll (no holes)
| 3M ID | 7100320190 |
|---|---|
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | C Weight |
| Grit | P80 |
| Product Number | 255P |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 3084.337 G |
| Base - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 21.272 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.272 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 324.3712845693408 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 6.799799123605188 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 6.441907301042123 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.374803149606299 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.374803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5315.493 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2922.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 21.272 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.272 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 856.4018545359926 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.34305431548595 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.883814602084247 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.133858267716535 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14033.912 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6505.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5844.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 61511.93404749014 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1183.8823479327925 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1030.7051681667397 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1008.0 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 467.52 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 0.8 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Item Quantity | 160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


