3M™ Abrasive Organizer 02500, 33 in x 31 in, 1/Case
| UPC | 00051131025004 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045687 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
With its bold red color and double 3M logo, the 3M™ Abrasive Organizer is a great way to inform customers of your affiliation with a trusted brand in your automotive and auto body repair business. It also keeps 3M abrasives and other sanding supplies always at your fingertips and free of dust, dirt and other contaminants.
Suitable for hanging on the wall or placement on a shelf, the 32 5/8-inch wide x 12 1/8-inch deep x 30 1/16-inch high organizer features one fixed shelf and three adjustable shelves so you can customize it to fit your specific needs. Use it to store 3M abrasives including discs, wheels, brushes, pads and more.
The cabinet is constructed of 24 gauge steel. Double hinged doors close tightly and one includes a locking clasp for use with your choice of padlock for security.
- Powerfully displays affiliation with trusted 3M™ brand
- Fits in anywhere in the shop – suitable for hanging on walls or placement on shelves
- 24-gauge steel construction resists dents and dings
- Includes locking clasp for padlock so users can keep products secure
- Keeps 3M™ abrasive products and sanding supplies organized
| 3M ID | 7000045687 |
|---|---|
| Part number | 2500 |
| Keywords | 2500 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Application | Accessory, Sanding, Storage |
| Color Family | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 20.25 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 15567.035071078017 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 44.64360809243771 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 41.55713642184942 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 255.098 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 18.85 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 15567.035071078017 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 44.650221960303256 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 41.55713642184942 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 32.20472440944882 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 34.488188976377955 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 255.098 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 20.253 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.85 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.818 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.876 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.356 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 75486.37144518383 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 209.4391490756337 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 166.22854568739768 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.00787401574803 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.237 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 75.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.94 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


