3in Lockit Brite Strip Priv Label 998778
Standard Abrasives™ Lockit Brite Strip Plus Aggressively removes paint, rust and coatings. This product has Smear resistant properties that help avoid extra cleaning of the work surface.
Special Price
$9.49
Regular Price
$11.17
| UPC | 00051115430602 |
|---|---|
| 3M ID | 7010299511 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
| 3M ID | 7010299511 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Private Label |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 16.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9.000025874067497 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03703766004705943 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.03703766004705943 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 147.484 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 16.8 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 162.57823854230386 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5138975331529496 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.37037660047059434 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.070866141732283 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.488188976377953 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.488188976377953 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2664.18 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 168.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.5 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.4 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2020.1727411328839 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.111213907764807 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.7037660047059435 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.74015748031496 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33104.7 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.772 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.68 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 60.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82076.93580741492 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 231.48537529412147 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 118.52051215059019 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.345 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 53.76 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


