30180, Bumper Stand, 1/CV
| UPC | 00051131301801 |
|---|---|
| 3M ID | 7100251915 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ S.M.A.R.T. Bumper Stand conveniently positions a bumper exactly how an automotive technician needs it for painting and repair. The technician can choose five locking positions with a pivoting rotation up to 90°; along with a convenient working height. The stand features 2 high strength spring clamps with dowel pins for positive anchoring. These clamps are mounted on a ball and socket and can be articulated and locked in place with threaded locking knobs.
A Secure HoldWhen locking positions are fully engaged, the stand holds the bumper securely in place, not allowing for any movement or slippage. The secure position keeps the bumper fascia securely in place for consistency of coating applications.
User-Friendly HandlingThe stand has been designed for ease of handling as well. It features uprights with four locking caster wheels for easy transport on the shop floor, allowing you to move it from vehicle to vehicle. The stand weighs a modest 37 pounds and measures 66 inches high by 55 inches wide.
- Stand positions bumper fascias and bumper covers at optimal height for painting and repair
- System rotates 90° and locks in five positions
- Locking positions hold bumper fascias and covers securely in place
- Caster wheels allow for easy mobility in the stop
- Accessory makes the job easier for automotive technicians
| 3M ID | 7100251915 |
|---|---|
| Part number | 30180 |
| Keywords | 30180 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Application | Bodywork Solution, Storage |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 364 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 16782.92 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4396.875181545639 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 37.00000509267826 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 37.00000509267826 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 72051.875 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 16782.92 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4396.8748764269185 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 37.62400147956633 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 37.00000509267826 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 37.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 33.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 72051.87 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17065.96 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 16782.92 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 95.25 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 85.09 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 491.9990166501257 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 443.9999729272342 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 201.395 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 12 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


