Particulate Filter 3m 5P71/07194(AAD), P95 100 EA/Case
3M Prefilters attach easily to 6000 Series Cartridges, protecting against Solids and Liquids with a Retainer. Add particulate protection!
Special Price
$237.40
Regular Price
$279.29
| UPC | 50051131071945 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002054 |
| Packaging | Carton |
Particulate Filter 3m 5P71/07194(AAD), P95 100 EA/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3m 5P71/07194(AAD) Particulate Filter
- MUST BE USED WITH 3M 5000 Series Respirators or 3M Cartridges 6000 Series gas and vapor cartridges (also with 3M 501 Retainer when particles are also present).
- NIOSH APPROVED for environments containing certain oil and non-oil-based particles. Rated P95 filtering at least 95% of airborne particles and is strongly resistant to oil.
- REDUCE EXPOSURE TO PARTICULATES when used on top of 3M 603 Filter Holder and 3M 501 Retainer. Solids such as those from processing minerals, coal, iron ore, cotton, flour, and certain other substances
- REDUCE EXPOSURE TO METAL FUMES produced from welding, brazing, cutting, and other operations involving heating of metals.
- REDUCE EXPOSURE TO LIQUIDS OR OIL-BASED PARTICLES from sprays that do not emit harmful vapors.
- VARIOUS APPLICATIONS including spray painting, lacquering, petrochemical and chemical manufacturing, and pesticide spraying and agriculture when used with appropriate 3M 5000 Series Respirators or 6000 Series Cartridges.
| 3M ID | 7000002054 |
|---|---|
| Part number | 7194 |
| Keywords | 70070757417,Reusable Respirators,P95,Respirator Filters & Cartridges,Particulate Filter 5P71,07194,P95,Energy,Manufacturing,Mining,Oil & Gas,Safety,Transportation,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,Power Distribution,Personal Safety,Woodworking,Assembly & Mechanical,Cleaning,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Cartridges & Filters |
| Aerosol Type | Oil & Non-oil |
| Cartridge or Filter Included | Yes |
| Cartridge or Filter Type | Particulate |
| Compatible Respirator | 3M™ Full Facepieces 6000 |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Eye Protection | Yes |
| For Use With | 3M™ Cartridges 6000 Series |
| Gas & Vapor Protection Type | Non Pertinent |
| Hazard Type | Mold Particulate Silica |
| Maintenance Free | Yes |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | White |
| NIOSH Filter Approval Rating | P95 |
| Particulate Protection | Asbestos |
| Product Number | 5P71 |
| Product Series | 5000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Cartridges & Filters |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Chemical Manufacturing Cleaning Composite Finishing Final Finish Manufacturing Paint Preparation Painting Pesticide Application Petrochemical Powder Charging Powder Coating Pulp & Paper Remediation Sanding Soil Preparation Spray Coating Welding Wood Processing Working in Dusty & Poisonous Atmosphere |
| Recommended Industry | Construction Design & Construction Facility Sanitation Food Processing Food Safety General Manufacturing Heavy Industrial Industrial Maintenance Marine Metal Production & Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 8.618 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 6.982580894295647 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.01899943775509275 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.00992080179831949 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 114.424 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 54.96286583124348 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.13404105540840558 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.09920801798319491 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.5039370078740157 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.330708661417323 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.622047244094488 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 900.68 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 45.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.089 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.11 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.092 M |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 698.2560146222654 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.899943775509275 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9920801798319491 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.992125984251967 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11442.366 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 861.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 450.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.107 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.457 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.234 M |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 244.71311102521412 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 109.12881978151441 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 49.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 11000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 11000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 110 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


