Bondo® Original Filler, OR-QT-ES, 28 oz (793.78 g), 6 per case
Special Price
$15.11
Regular Price
$17.78
Out of stock
SKU
7100315461
Bondo® Original filler is the original formula which has been helping DIYers for years to repair the toughest dents and dings.
| 3M ID | 7100315461 |
|---|---|
| Keywords | 262 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 954.358 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.875 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.379 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.379 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 125.4355874853482 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.103999236142354 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.7570842296134743 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.47992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.47992125984252 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2055.521 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 797.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.379 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.379 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 934.3327761458672 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.113977203805257 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.542505377680845 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.125984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15310.971 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5948.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4782.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1210.337819394978 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 948.8254839912761 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 430.38 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

